Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy w ramach ustawowych zadań realizuje wsparcie w formie asysty rodzinnej.
Rodzina, która przeżywa trudności związane z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczych może w Ośrodku Pomocy Społecznej skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny.
Głównym zamierzeniem asysty jest wykorzystanie zasobów i motywacji rodziny do pracy z rodziną nad poprawą swojej sytuacji. Asystent rodziny spełnia rolę towarzyszącą, zapewniającą profesjonalną wiedzę dotyczącą etapów rozwojowych dzieci, ich potrzeb, funkcjonowania rodziny, działalności instytucji wspierających rodzinę oraz edukacyjnych.
Wsparcie to udzielane jest bezpłatnie i niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Pomoc asystenta przyznawana jest na wniosek pracownika socjalnego po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego lub przez sąd na podstawie postanowienia sądu zobowiązującego rodzinę do współpracy z asystentem rodziny.
Działania asystentów rodziny:
- edukowanie o bezpiecznych i skutecznych metodach wychowania dzieci wraz z ukazywaniem rodzicom sposobów ich wprowadzania i korzyści jakie dadzą życiu rodzinnemu,
- poszerzanie wiedzy na temat potrzeb i funkcjonowania dzieci,
- poszerzanie wiedzy o potrzebach rozwojowych dziecka (zwłaszcza z deficytami rozwojowymi),
- edukowanie o skutecznych i bezpiecznych dla dziecka metodach rozwiązywania konfliktów w rodzinie,
- edukowanie na temat konsekwencji podejmowanych działań,
- wsparcie w kontaktach z placówkami edukacyjnymi i innymi instytucjami, zaangażowanymi w życie rodziny,
- wsparcie emocjonalne w przeżywanych trudnościach osobistych i rodzinnych,
- towarzyszenie w załatwianiu spraw formalnych w różnych instytucjach,
- pomoc i wsparcie w organizacji życia domowników, czasu wolnego, konstruowaniu budżetu domowego.
Rodzina współpracuje z asystentem na zasadzie dobrowolności, w oparciu o utworzony plan pracy, w którym zawierane są cele do zrealizowania, działania jakie będą podejmowane oraz efekty tych działań.
Asysta rodziny jest wsparciem, z którego skorzystać mogą rodziny z dziećmi, w tym: rodzice samotnie wychowujący dzieci, rodziny pełne, jak również rodzice, których celem jest powrót dzieci pod ich opiekę (w sytuacjach, gdy dziecko znajduje się w pieczy zastępczej).
Asystent rodziny współpracuje z rodziną głównie w jej miejscu zamieszkania. Wsparcie odbywa się również w siedzibach instytucji, gdzie asystent rodziny towarzyszy w załatwianiu spraw jej dotyczących.