Głównym celem specjalistycznego poradnictwa rodzinnego jest wsparcie rodzin w ich wzajemnych relacjach, tworzeniu nowych modeli i metod radzenia sobie z problemami wewnątrzrodzinnymi,
w relacjach z innymi ludźmi i rozwiązywaniu konfliktów. W ramach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego realizowane są szerokie działania profilaktyczne i edukacyjne.
Poradnictwo udzielane jest bezpłatnie, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Podstawowym wymogiem formalnym jest zamieszkiwanie na terenie Dzielnicy Praga - Południe.
W przypadku zgłoszenia występowania trudności opiekuńczo-wychowawczych przez zainteresowanych lub osoby trzecie (zgłoszenie pisemne, telefoniczne, e-mailowe czy osobiste), pracownicy socjalni Ośrodka nawiązują kontakt z rodziną w miejscu zamieszkania, aby ustalić sytuację faktyczną.
W przypadku stwierdzenia zagrożenia zdrowia i życia dzieci czy członków rodziny pracownicy podejmują działania interwencyjne i zaradcze.
Jeżeli w trakcie rozmowy okaże się, że rodzina boryka się z wieloma problemami (nie tylko opiekuńczo-wychowawczymi) pracownik socjalny udziela porad lub kieruje do odpowiedniej instytucji.
Rodziny, w których występują trudności mogą skorzystać z prowadzenia poradnictwa specjalistycznego, w tym rodzinnego, pomocy w uzyskaniu wsparcia prawnego, skierowaniu do psychologa, jak również z pracy socjalnej na rzecz rodziny, uzyskania pomocy w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijaniu umiejętności wychowawczych i społecznych.
Pracownicy socjalni udzielają rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wsparcia i pomocy asystenta rodziny lub pomoc rodziny wspierającej, podejmują działania związane z pracą nad motywacją do poprawy sytuacji życiowej rodziny, podtrzymaniem tej motywacji oraz nad budowaniem poczucia własnej wartości oraz sprawczości.
Pracownicy współpracują z rodzicami dzieci umieszczonymi w pieczy zastępczej na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej, prowadzą monitoring sytuacji dziecka z rodziny zagrożonej kryzysem lub przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji rodzicielskich. Ponadto prowadzą szeroko pojętą współpracę z służbami i instytucjami zaangażowanymi w pracę na rzecz poprawy sytuacji dziecka
w rodzinie tj. kuratorami, przedstawicielami placówek oświatowych, żłobków i przedszkoli, policją, partnerami lokalnymi, instytucjami pieczy zastępczej.
Kontakt:
Kierownik Zespołu Intensywnej Pracy Socjalnej i Asysty Rodzinnej: Anna Walewska
Siedziba ul. Paca 42, (wejście C)
sekretariat tel. (22) 277-33-40
sekretariat@ops-pragapoludnie.pl
Pracownicy socjalni IPS:
Agata Kuszewska
Kamila Maliszewska
Nina Kur
Daria Wojciechowska
Telefony do pracowników:
(22) 277-33-22
(22) 277-33-30
(22) 277-33-65
Asystenci rodziny:
Kateryna Zhovtiuk
Agnieszka Wieczorek
tel. (22) 277-33-70